Immersja w przedszkolu – czy przynosi efekty?

Immersja w przedszkolu – czy przynosi efekty?

Immersja w przedszkolu – czy przynosi efekty?

Metoda immersji językowej, polegająca na otoczeniu ucznia językiem obcym. Jak wygląda to w praktyce? Zamiast powtarzania słówek podczas standardowej lekcji nauczania języka obcego, kontakt z mową jest ciągły. Przedszkola dwujęzyczne które stosują metodę immersji językowej, zatrudniają nauczycieli, którzy posługują się zarówno językiem ojczystym, jak i obcym. Nauczyciele mówią do dzieci w języku obcym, stwarzając obraz naturalnej sytuacji interakcji pomiędzy językiem ojczystym, a obcym. Nauczyciele w interesujący sposób prowadzą zajęcia w języku obcym, słuchając dziecięcych uwag i odpowiedzi w języku ojczystym. Dziecko nie jest zmuszane do używania języka obcego, a oswajane z jego brzmieniem oraz naturalnymi zależnościami w mowie. Gdy przedszkolak jest gotowy, może używać zwrotów w języku obcym. Umysł dziecka w wieku przedszkolnym, niezwykle chłonny w zakresie przyswajania nowych informacji potraktuje język obcy jak naturalnie zdobywane umiejętności, nie stwarzając trudności w jego stopniowym opanowaniu.

Zalety immersji językowej

Efekty metody immersji językowej, stosowanej w przedszkolach są doskonałe. Dzieci w naturalny sposób poznają elementy języka obcego, odbierając go z dużą łatwością. Chłonne umysły przedszkolaków w niedługim czasie uznają za naturalne używanie języka obcego, a metoda immersji uznana została za jedną z najskuteczniejszych metod nauczania języków obcych. Najważniejsze w jej stosowaniu, co zresztą pozostaje kluczem do jej efektów, jest niewymuszony kontakt z językiem. Dzieci, które swobodnie, bez stresu i przymuszania oswajają się z obcymi zwrotami, traktują tę metodę nie jak naukę języka obcego, a jak zabawę oraz sytuację całkowicie naturalną i codzienną. Dziecko, które nie uczęszczało do innego przedszkola, będzie kojarzyło metodę immersji z naturalnym, codziennym trybem funkcjonowania przedszkola, a język obcy stanie się dla przedszkolaka tak naturalny w przedszkolu, jak zabawa, czy posiłki. Najlepsze efekty przynosi nauka, której nawet nie zauważamy.

Więcej na temat immersji językowej można znaleźć na stronie Przedszkole Świat Dziecka http://przedszkoleswiatdziecka.edu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *