Dokąd do pracy? Czechy, Niemcy a może Wielka Brytania?

Średnia pensja w Polsce, pomimo ciągłego wzrostu, wypada dosyć blado na tle wielu państw zachodnich. Nawet niezbyt bogate kraje ościenne, takie jak chociażby Czechy częstokroć są w stanie zapewnić pracownikom atrakcyjniejsze wynagrodzenie niż rodzime firmy. Sposobem na zarobienie większych niż w ojczyźnie pieniędzy może być podjęcie pracy za granicą.

Jedziemy na saksy

Najczęstsze kierunki emigracji zarobkowej to kraje Europy Zachodniej, między innymi Niemcy, Holandia, Wielka Brytania. Wyjazd do nich zwykle wiąże się z koniecznością opuszczenia Polski i rozłąki z najbliższymi. Praca za granicą zapewnia jednak znacznie wyższe stawki wynagrodzeń, więc wiele osób decyduje się pozostać tam na długie lata, a nieraz i na zawsze. Osoby nie posiadające wysokich kwalifikacji zwykle trudnią się pracą fizyczną w fabrykach bądź w gastronomii. Równie często Polacy znajdują zatrudnienie w rolnictwie. Wyjeżdżając za granicę pamiętać należy, że sporą część zarobionych pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na wynajem mieszkania oraz bieżące utrzymanie.

Gdy mieszkamy blisko granicy

Praca za granicą to także codzienne dojazdy do zakładu, znajdującego się w strefie przygranicznej. Decyduje się na to wielu obywateli Polski zamieszkujących tereny przyległe do Niemiec i Czech. Szczególnie w kraju za Odrą można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, nieraz kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Czeskie fabryki i kopalnie, zlokalizowane w bezpośredniej bliskości naszego kraju również zapewniają naszym rodakom lepsze warunki.

Praca za granicą http://pracazagranica.pl/ może mieć różne oblicza. Jak widać nie zawsze musi ona oznaczać konieczność opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania i wyjazdu w odległe rejony Europy. Można odnieść jednak wrażenie, że coraz więcej osób decyduje się pozostać w Polsce i tutaj szukać dobrze płatnej, stabilnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *