Co to jest serwer VPS i kiedy warto go wykupić?

Co to jest serwer VPS i kiedy warto go wykupić?

W dzisiejszych czasach, ogromna część instytucji finansowych i usługowych przeniosła swoją działalność do internetu. Aby jednak móc sprawnie obsługiwać setki, tysiące lub miliony klientów, każda firma jest zmuszona przechowywać różnego rodzaju dane na specjalnych serwerach. Zależnie od preferencji klienta, mogą one mieć różną moc obliczeniową. Ze względu na dobry stosunek wydajności do ceny, mali i średni przedsiębiorcy zwykle decydują się na wykupienie serwera VPS.

Czym się charakteryzuje serwer VPS?

Serwer VPS (z ang. virtual private server, czyli „wirtualny serwer prywatny”) stanowi wirtualną przestrzeń, przeznaczoną do przechowywania rozmaitych informacji, uruchamiania aplikacji, czy zarządzania danymi. W przeciwieństwie do serwera współdzielonego, klient ma praktycznie pełny dostęp (sieciowy) do urządzenia. Maszyna jest administrowana na prawach tzw. roota, czyli działa jak normalny komputer stacjonarny, lub standardowy serwer fizyczny.

Dla kogo przeznaczony jest serwer VPS?

Tego rodzaju technologii używają przede wszystkim właściciele sklepów internetowych, popularnych blogów, rozbudowanych portali, czy różnego rodzaju for tematycznych. Serwery VPS mają różne parametry, stąd przed kupnem można wybrać odpowiedni rodzaj maszyny, który będzie spełniał techniczne i logistyczne wymagania naszej działalności.

Serwery dedykowane – dla bardziej wymagających

Jeżeli zależy nam na szczególnie dużej mocy obliczeniowej, możemy się zdecydować na tzw. serwer dedykowany. Jest on najbardziej zaawansowany technologicznie – na jego zakup decydują się przede wszystkim największe przedsiębiorstwa z wielomilionowym ruchem internetowym. W przeciwieństwie do serwera VPS stanowi on osobną, fizyczną maszynę, którą można dowolnie konfigurować. Jest jednak zauważalnie droższy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *